Laureát Nobelovy ceny Robert W. Wilson, objevitel vesmírného šumu, který je důkazem teorie velkého třesku, svou přednáškou inspiroval studenty ke studiu a budoucí kariéře v oblasti vědy a inženýrství. Společnost Honeywell (NYSE: HON) na Českém vysokém učení technickém v Praze odstartovala dvoudenní program přednášek a diskusí s nositelem Nobelovy ceny za fyziku Robertem W. Wilsonem.
Návštěva Roberta W. Wilsona na ČVUT v Praze organizovaná divizí Honeywell Hometown Solutions je již čtvrtá v pořadí, kdy Honeywell umožnil vystoupení laureátů Nobelovy ceny na této vysoké škole. Honeywell si prostřednictvím iniciativy Honeywell Initiative for Science and Engineering (HISE) klade za cíl kultivovat a inspirovat další generace vědců a techniků a poskytnout studentům vědních oborů příležitost setkat se s nositeli Nobelovy ceny za fyziku a chemii.
Dr. Wilson je americký astronom, který získal společně s Arnem Penziasem Nobelovu cenu v roce 1978 za objev kosmického šumu, který dokazuje existenci velkého třesku, tedy vznik našeho světa před 15 miliardami let. Jejich objev byl důležitým důkazem rozpínajícího se vesmíru.
Robert W. Wilson se během své návštěvy se studenty podělil o zkušenosti ze své celoživotní vědecké kariéry a studentům poradil, jak přemýšlet nad vlastní budoucností ve světě vědy. „Pokud toužíte prosadit se ve světě vědy a techniky, vřele vám doporučuji dokonale si osvojit pro vědce zásadní disciplíny, jako jsou matematika, fyzika, chemie, biologie a výpočetní technika. Teprve poté se specializujte na určitou oblast," řekl Wilson. „Tyto znalosti výborně využijete v jakémkoli oboru a i nadále je budete rozvíjet."
Později si prohlédl univerzitní laboratoře, diskutoval se studenty při neformálních setkáních a sešel se také s pedagogy. Druhý den je na programu Kolokvium na téma Kosmické reliktní záření a současná kosmologie, kde se doktor Wilson bude věnovat měření kosmického reliktního záření a svou přednášku uzavře krátkou diskusí o nedávných výsledcích získaných v rámci projektu BICEP2, které, pokud se potvrdí, budou mít dopad na teorii gravitace.
„Velmi si ceníme možnosti hostit program Honeywell Initiative for Science & Engineering na naší univerzitě ČVUT. Pro studenty je to jedinečná a inspirativní příležitost setkat se s významnými činiteli ve vědeckotechnické oblasti," řekl rektor ČVUT Petr Konvalinka. „V oblasti akademických výměn, výzkumu a vývoje a rozvíjení talentů udržujeme se společností Honeywell úzké vztahy a těšíme se na pokračování tohoto partnerství v rámci iniciativy HISE či jiných programů."
Martin Šebesta, Site Leader, Honeywell Aerospace Olomouc, dodává: „Pro společnost vyrábějící špičkové nejmodernější technologie je inovace klíčem ke všemu, co děláme. Věřím, že do budoucna se v České republice budeme nadále rozvíjet. Budeme i nadále pokračovat ve spolupráci s prvotřídními univerzitami, které mají výborné akademické výsledky a silné zázemí pro výzkum, protože je naším cílem vychovávat nové inženýry, kteří uskuteční řadu unikátních objevů."
Společnost Honeywell uzavírá v rámci iniciativy HISE partnerství se špičkovými univerzitami v Číně, České republice, Indii, Mexiku a dalších regionech s vysokým hospodářským růstem, aby inspirovala studenty k profesionální kariéře ve vědeckých a technických oborech. Součástí této iniciativy je také série přednášek nositelů Nobelovy ceny, debaty o možnostech profesního rozvoje se špičkovými odborníky společnosti Honeywell působícími v daném regionu a neformální a vysoce interaktivní diskuse mezi nositeli Nobelovy ceny a studenty.
České vysoké učení technické v Praze je jednou ze tří univerzit v České republice, které se programu HISE účastní. Dalšími účastníky jsou Vysoké učení technické v Brně a Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava. Společnost Honeywell zajistila návštěvu laureátů Nobelovy ceny v České republice již poosmé. Kromě toho Honeywell zajišťuje také stipendijní programy pro studenty a nabízí studentům příležitosti ke studijním stážím.
Dr. Wilson objevil kosmické reliktní záření při vývoji nového typu antény v Bellových laboratořích ve městě Holmdel v New Jersey. Ve výzkumu pokračoval až do roku 1994, kdy byl jmenován hlavním vědcem v Harvard-Smithsonianovu Centru pro astrofyziku v Cambridge ve státě Massachusetts, kde působí dodnes. Robert W. Wilson v roce 1977 získal také ocenění Henry Draper Medal od Národní akademie věd.