Digitalizace výroby a Průmysl 4.0 patří v posledních několika letech mezi strojírenskými, ale i dalšími podniky k nejvíce skloňovaným pojmům. Pod záštitou Regionální hospodářské komory Brno (RHK Brno) a Industry Clusteru 4.0 (IC 4.0) se v jihomoravské metropoli uskutečnil již čtvrtý ročník mezinárodní konference s názvem BRNO INDUSTRY 4.0, na níž vystoupili experti z České republiky i zahraničí.
RHK Brno a Industry Cluster 4.0 opět spojily síly a zorganizovaly v pořadí již čtvrtý ročník mezinárodní B2B konference o digitalizaci výroby a chytrých technologiích pro průmysl. Akce se uskutečnila 21. ledna 2020 v brněnském Best Western Premier Hotel International.
Program letošního ročníku konference byl složen ze dvou částí: plenární části a následně pak trojice odpoledních tematických bloků, s nimiž souběžně probíhalo několik desítek B2B setkání. „V úvodní společné části si více než 200 účastníků konference vyslechlo inspiraci a trendy ze zahraničí v oblastech digitální transformace výroby nebo její robotizace. Nejpodstatnější částí však byly inspirativní prezentace konkrétních aplikací a řešení v rámci společných projektů členských firem klastru IC 4.0. Jednalo se o příklady implementací technologií ve výrobních společnostech ASTRA MOTOR a PBS Velká Bíteš," uvedl Tomáš Kubala, předseda představenstva Industry Clusteru 4.0.
Odpolední část konference se pak ve třech blocích – Digitální pracoviště, Flexibilní výroba a Kyberbezpečnost v průmyslu – detailněji zaměřila na konkrétní technologie a řešení. Návštěvníci akce si tak mohli vybrat přesně to, co je zajímá. V rámci jednotlivých bloků je čekaly přednášky odborníků z předních technologických firem jako například Unicorn, B&R, Schunk, Microsoft, SAP či Siemens.
„Konference je pro nás ideální příležitostí prezentovat inovativní produkty v oblasti Výroby 4.0. Zejména oceňujeme, že se můžeme potkat se zástupci jak technologických, tak výrobních firem, kterých je tu opravdu spousta," sdělil Karel Peška, Managing Director ze společnosti Unicorn Systems, která byla generálním partnerem akce.
Jan Vlček ze společnosti Behr Bircher Cellpack BBC Czech s.r.o. srovnává letošní ročník s těmi předchozími: „Ukazuje se, že jednotlivé ročníky konference krok po kroku naplňují obsah pojmu Industry 4.0. Nepochybně o tom svědčí vzrůstající zájem účastníků. Pro mne samotného byl vrcholem letošního ročníku příspěvek firem Astra Motor a Unicorn. Jejich společný projekt, popsaný na konferenci, vzbuzuje můj respekt, poněvadž řeší reálnou potřebu malé výrobní firmy v malosériové výrobě."
Dopolední a odpolední části konference se zúčastnilo více než 260 zástupců firem z řad členů komory či klastru a dalších zájemců o témata takzvaného Průmyslu 4.0, zástupců tuzemských, ale i zahraničních firem z Rakouska, Německa, Slovenska či Itálie. Velká část účastníků využila i možnost předem sjednaných B2B jednání, kterých se na pozadí konference uskutečnilo více než 130.
„Celá konference byla velice věcná, konkrétní a praktická. Bylo vidět, že příspěvky byly pečlivě vybrány a každý přinesl nový poznatek nebo zkušenost využitelnou pro účastníky. Osobně jsem nejvíce ocenil B2B schůzky, o které byl velký zájem a jejichž přínos díky skvělé organizaci a skladbě zúčastněných firem daleko převyšoval jiné networkingové akce. Byl to maximálně efektivně strávený čas. Pochvala organizátorům," komentoval akci David Voženílek ze společnosti Hansen Beck.
„Z osmi smluvených schůzek se jich sedm uskutečnilo. Získali jsme dva cenné kontakty na zákazníky a dva na dodavatele. Se všemi budeme řešit konkrétní poptávku a věříme, že se nám podaří dohodnout na budoucí spolupráci," zhodnotila svou účast na B2B jednáních Lucie Krčmová ze společnosti LAJK PACK s.r.o.
Konference se v posledních letech účastní také řada rakouských firem pod záštitou Rakouského velvyslanectví – Obchodního oddělení. V letošním roce se společná rakouská účast konala již potřetí a zahrnovala šest firem různého zaměření. „V letošním roce jsme měli možnost do Brna přivézt firmy zabývající se vývojem softwarových platforem pro řízení výrobních procesů, výrobce robotů, nástrojů a měřicích komponentů. Kromě toho se podařilo získat ke krátké přednášce Rolanda Sommera, ředitele Platformy Průmysl 4.0 v Rakousku, který informoval o momentální situaci a hlavních trendech v Rakousku," uvedl za Rakouské velvyslanectví – Obchodní oddělení Martin Žák.
„Hodnotný byl i odborný program, v němž byl důraz kladen na celou řadu případových studií. Velmi dobrou odezvu zaznamenaly také B2B rozhovory. Zde si rakouské firmy pochvalovaly zejména jejich přehlednou organizaci a ochotu českých firem k navazování nových kontaktů. Někteří z rakouských účastníků absolvovali jednání, z nichž vyplynuly již konkrétní požadavky anebo další termíny návštěv přímo ve firmách," dodal Žák.
Konference se konala v rámci aktivit sítě Enterprise Europe Network, které jsou financovány Evropskou unií z programu COSME (2014–2020) na základě grantové smlouvy č. 831241 a kofinancovány Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR.
Konference byla organizována v rámci projektu INDUSTRY CLUSTER 4.0 – Rozvoj klastru, který je spolufinancován Evropskou unií a Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR.