Profesor Claude Cohen-Tannoudji, držitel Nobelovy ceny za fyziku z roku 1997, dnes navštívil Vysoké učení technické v Brně, největší technickou univerzitu v České republice. Na univerzitě se setkal se studenty a pedagogy, aby je inspiroval do dalšího studia a vědeckého bádání. Jeho návštěvu uspořádala společnost Honeywell (NYSE: HON) v rámci programu Honeywell Initiative for Science & Engineering (HISE).
Profesor Cohen-Tannoudji patří mezi 25 nositelů Nobelovy ceny, jejichž přednášky na univerzitách zajišťuje Honeywell již od roku 2006. Letošní návštěva nositele Nobelovy ceny na VUT v Brně je již třetí v pořadí a celkově se pak jedná o desátou návštěvu České republiky.
Cohen-Tannoudjiho přednášky navštívilo již více než 1 200 studentů. „Máte spoustu možností, kterým směrem se ve své kariéře vydáte," prohlásil Claude Cohen-Tannoudji k publiku. „Podívejte se na své dosavadní úspěchy a zaměřte se na dosažení svých ambiciózních cílů, o kterých si možná myslíte, že jsou nedosažitelné. Pokud to uděláte, máte šanci uspět."
„Naše spolupráce se společností Honeywell pomáhá studentům v přechodu mezi akademickým prostředím a profesním zaměřením," řekl rektor VUT Petr Štěpánek. „Věříme, že když umožníme studentům učit se od nositele Nobelovy ceny a diskutovat se zaměstnanci společnosti Honeywell, povzbudíme je a inspirujeme je k tomu, aby se stali budoucími úspěšnými vědci a odborníky v oblasti vědeckého a technologického vývoje."
„Vyvíjíme a vyrábíme špičkové technologie se základním posláním: hledat nové cesty, jak svět kolem nás učinit bezpečnějším, a přinášet energeticky úsporná řešení pro pohodlnější život," řekl Jiří Tomíček, viceprezident a generální ředitel společnosti Honeywell Technology Solutions (HTS) Česká republika. „Programy, jakým je např. HISE, umožňují studentům seznámit se osobně s významnými osobnostmi z oblasti vědy a výzkumu, a tím je inspirovat k rozvoji kariéry v technických oborech, které řeší globální výzvy, jimž bude lidstvo v blízké budoucnosti čelit."
Claude Cohen-Tannoudji je profesor atomové a molekulární fyziky na pařížské Collège de France. V roce 1997 získal Nobelovu cenu společně s kolegy Williamem Phillipsem a Stevenem Chu za vývoj metod chlazení a chytání atomů laserovým světlem.
Získal také celou řadu ocenění, jako např.: medaile Thomase Younga a Cena Institutu fyziky, Ocenění Lilienfeld od Americké fyzikální společnosti, Cena Charlese Townese Americké společnosti optiky, Cena Harvey z kategorie Vědy a technologie Izraelského technologického institutu, Cena Quantum Electronics od Evropské fyzikální společnosti či zlatá medaile od Centre National de la Recherche Scientifique.
Od roku 2006 realizoval Honeywell program HISE na předních univerzitách v Číně, České republice, Indii, Malaysii a Mexiku. V rámci programu probíhá řada přednášek laureátů Nobelových cen, diskuse s předními inženýry společnosti Honeywell, a neformální diskuse mezi laureáty a studenty. Honeywell úzce spolupracuje se všemi českými technickými univerzitami. Organizuje pro ně projekty různého charakteru, např. odborné přednášky a příležitosti pro zpracování akademických prací či stáže.
Divize Honeywell Hometown Solutions podporuje zájem o vzdělávání v oborech STEM v Česku i dalšími projekty. Učitelé matematiky a přírodovědných oborů základních a středních škol mají každoročně možnost zúčastnit se stipendijního programu Honeywell Educators @ Space Academy a Honeywell Green Boot Camp ve Spojených státech. Kromě toho Honeywell ve spolupráci s SAE International každoročně vyhlašuje celosvětovou soutěž pro studenty středních škol s názvem Student Automotive Design Challenge (SADC), ve které mají studentské týmy možnost navrhnout, testovat a postavit auta na dálkové ovládání.
Program, jenž je sponzorovaný divizí Honeywell Hometown Solutions, je společensky prospěšnou iniciativou a jeho cílem je inspirovat studenty k dalšímu rozvoji jejich kariéry v oblasti vědy a strojírenství a k dosažení jejich cílů. Projekt HISE již po celém světě obohatil tisíce studentů a pedagogů z oborů vědeckých, technologických, strojírenských i matematických.
O společnosti Honeywell
Honeywell (www.honeywell.com) je přední diverzifikovaná technologická a výrobní společnost s celosvětovou působností, kterou časopis Fortune řadí mezi 100 nejúspěšnějších firem. Je dodavatelem výrobků a služeb pro letectví, řídicích technologií pro budovy, domácnosti a průmysl, turbokompresorů a speciálních materiálů. Další informace o společnosti získáte na adrese www.honeywellnow.com.
O společnosti Honeywell v České republice
Pro společnost Honeywell je Česká republika evropskou základnou pro realizaci globální technologické strategie. V roce 1993 byla otevřena pražská laboratoř Honeywell, o 10 let později následovalo brněnské vývojové centrum. V roce 2006 se vývojové centrum v Brně stalo součástí mezinárodní sítě výzkumných, vývojových a technologických center Honeywell Technology Solutions, která pokrývají Čínu, Indii a Českou republiku. Brněnské centrum poskytuje globální vývojovou podporu různým obchodním divizím (letectví, automatizace a řízení, dopravní systémy). Honeywell disponuje rovněž dvěma výrobními závody – v Olomouci pro letecké odvětví a v Brně na výrobu termoregulačních a řídicích komponentů pro různé technologie řízení topných systémů.