Do Nového Boru 25. září 2018 zavítalo 19 studentů z Číny, kteří se zde budou učit tradičnímu českému řemeslu, které v posledních letech upadá a nedostává se mu patřičného zájmu od českých uchazečů. Kurz sklářské výroby a praktická výuka, kterou zde budou mít možnost deset měsíců prozkoumávat, je v Číně poměrně populárním oborem.
Uvítání studentů proběhlo 26. září v budově Vyšší odborné školy sklářské a Střední školy v Novém Boru, studenty přivítala místostarostka paní Stanislava Silná, zástupce školy pan Jiří Suchý, Adam Odstrčil z Governance Institute a zástupci společnosti Filip Lee, kteří popřáli studentům, aby se jim líbilo studium tohoto oboru ve městě, které je proslavené svou historií sklářství. Studenti byli též pozváni na XIII. Mezinárodní sklářské sympozium , které se koná jednou za tři roky a kde se setkávají význačné osobnosti sklářské výroby.
Studenti, kteří tento kurz budou absolvovat, byli nejprve vybráni v rámci školy Donghai secondary vocational school v domovském městě Dongahi, která jim následně po dohodě s pořadatelskými společnostmi Governance Institute a Filip Lee zprostředkovali se školou možnost účastnit se kurzu v České republice a pomohli se všemi nezbytnými administrativními kroky.
Celý kurz je rozdělen na několik částí – jednou z nich je intenzivní kurz českého jazyka, dále samotný kurz sklářských technik a praktická výuka. Výukový program bude trvat 10 měsíců. Cílem je rozšířit povědomí o českém sklářském průmyslu v Číně a vzhledem k úpadku zájmu o toto řemeslo v České republice, se také jedná o propagační nástroj na přilákání nových zájemců, kteří se tomuto řemeslu chtějí učit. Všem čínským studentům, kteří se aktuálního kurzu budou účastnit, již bylo 18 let.
Odborná praxe bude probíhat ve spolupráci se společností Crystalex CZ, s. r. o., kde bude probíhat výuka výroby skla, ale také i méně náročných prací, jakými je broušení a malování skla. Kurzisté si osvojí základní postupy výroby, zpracování skla a zároveň dokončovací práce.
Projekt pod taktovkou pana Tomáše Paly, ředitele Governance Institute, který se dlouhodobě úspěšně angažuje v rozvíjení vztahů s Čínou, ve spolupráci s panem Li Hao, ředitelem Filip Lee, je úspěšnou ukázkou spolupráce v oblasti vzdělávání a jak dodává Adam Odstrčil ze společnosti Governance Institut: „Rádi bychom ukázali, že tento obor je ve světě žádaný a přilákali tak české studenty k tomuto oboru. Třeba se i oni jednou dostanou až do Číny. Navíc se domnívám, že jakákoliv spolupráce v oblasti vzdělávání je přínosná a obohacující – mladí lidé, kteří se u nás budou učit, na naší zemi určitě nezapomenou, a tak budeme mít přátele s evropskými návyky a snad i dobrými vzpomínkami na druhé straně zeměkoule."