Komu z nás by nevadila zamlžená okna, a to zejména po ránu, když na sklech kondenzují vodní páry? Tento jev vzniká často paradoxně v důsledku neustále se zlepšujících vlastností moderních tepelně izolačních skel. Řešením je použití antikondenzačních okenních skel, např. ClimaGuard® Dry, která nabízí společnost Guardian.
Kondenzace je fyzikální jev spočívající ve srážení vodních par. Dochází k němu, když teplota skla je nižší než teplota okolí. Jinak řečeno, když dojde ke kontaktu teplého a vlhkého vzduchu s chladným povrchem skla, na povrchu vzniknou kapky vody. Tento jev, známý také v podobě rosy, vzniká obvykle ráno v oblastech s vysokou vlhkostí vzduchu. V případě skel se kondenzace často vyskytuje na střešních oknech, protože vodorovné sklo se rychleji ochlazuje.
Technologie ve službách estetiky a ekonomie
Jak účinně předcházet vzniku kondenzace na střešních oknech? Zdálo by se, že stačí použít okna s vyšším koeficientem prostupu tepla U. V takovém případě uniká z interiéru tolik tepla, že stačí ohřát i vnější sklo izolačního dvojskla popř. trojskla a ke kondenzaci par nedochází. Toto řešení ale kýžený výsledek nepřináší: horší tepelná izolace znamená větší náklady na topení a má negativní vliv na životní prostředí. Proto je nutné použít technologicky pokročilejší materiály.
Jedním z takových produktů je sklo Guardian ClimaGuard® Dry. Inovativní tepelně izolační sklo s vrstvou zamezující srážení způsobuje, že teplo zůstane v místnosti a ke kondenzaci tak nedochází ani na vnějším povrchu skla, proto je vhodné i na střešní okna. Sklo ClimaGuard® Dry lze používat v oknech s dvojskly i trojskly s nízkoemisivními a protislunečními vrstvami. Pro dosažení konečného efektu musí být sklo CliamGuard Dry kalené.